Dluhová krize

Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 3/3

12. srpna 2011 v 17:59 | ?-nom
Jak se zbavit dluhů? Je vůbec možné, aby státy takové částky splatily? A co to bude stát mě? Otázky na, které (snad) odpoví tento článek. Je třetím a posledním o Dluhové krizy, předchozí naleznete zde a zde.

Za dluhy se platí.

Možná už děti v mateřské školce vědí, že pokud si vypůjčí peníze, autíčko nebo panenku tak je následně musí vrátit. Principiálně je to všude úplně stejné, akorát právě při půjčování pěněz, o kterém je řeč se musí platit i úrok, tedy peníze navíc. V minulém článku, který se snažil odpovědět na to proč jsme zadlužení, jsme se úrokům již věnovali. Teď je na řadě říci, jak z nich ven! Dobře tak tedy splatit. Na to budou potřeba peníze, hodně pěněz.

Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 2/3

10. srpna 2011 v 21:59 | ?-nom
Proč jsou státy zadlužené? A proč vlastně hospodaří tak špatně, že utratí víc než mají!? To jsou otázky pro tento článek, který by měl navazovat na ten první týkající se dluhové krize.

Otázka pro začátek: V čem je nebo možná bude krize dnešní (dluhová) odlišná od krize předcházející?

Nic nezůstane nikdy stejné. Jinými slovy vše se mění, tudíž i jakékoliv krize. Dalo by se říci, že minulá krize byla krizí trhu, a to především (nezodpovědných) bank. O tom svědčí i to, že jejím spouštěčem byla banka Lehman Brothers. Kdežto dneska dochází k propadu na burzách z absolutně jiného důvodu. Spouštěčem jsou státy. Státy, které již dále nemůžou na svých ramenou nést tíhu svých dluhů - už jsou prostě moc těžké. (Smutným) paradoxem je, že právě státy pomáhali ekonomice se vzpamatovat po minulé krizi, jenže kdo pomůže teď? Podniky asi stát dotovat nezačnou a EU nebo MMF už jsou také skoro "sedřené z kůže". Co teď?

Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 1/3

7. srpna 2011 v 17:39 | ?-nom
Jeztz beginnt das große Sparen. To je věta, která mě inspirovala k napsání série článků o dluhové krizi. Pochází ze článku na serveru Frankfurkt Allgemeine Zeitung (faz.net, odkaz na článek na konci). Volně přeloženo to znamená to co je v nadpisu a téma o kterém chci psát: Dluhová krize - nejdříve co, pak proč a naposled jak z toho (podle mne) ven ;) Celé to bude rozděleno do tří článků.


 
 

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více