Polovičatě trapné

25. ledna 2012 v 17:10 | ?-nom
Vláda schválila půjčku MFF, která bude poskytnuta z rezerv ČNB. Nebude ale ve výši 3,5 mld €, nýbrž pouze 1,5 mld €. Proč vyhověla vláda požadavku EU jen napůl, nejde pouze o populistický tah a nebudeme náhodou vypadat jako škrti (pokud již tak vnímáni nejsme) ?

Aspoň něco, ale na víc nemáme?

Po týdnech debatování se elity ČR konečně k něčemu rozhoupali, jenže se nedá říci, že by řekli jasné ano, protože to, co se po nás žádalo splníme jen napůl. Slovo napůl by se dalo v sousvislosti s touto událostí použít častěji. Sama Evropská unie se dělí napůl, jak řekl premiér na Nečas - na půlku zdravou (ta co pomáhá) a na půlku nezdravou (ta, které je pomáháno). Sám řekl, že chce, aby byla ČR v té zdravé polovině, a proto se na vládě usnesli, aby byla půjčka poskytnuta. Toto ale nemůže být vnímáno jako jasné "ANO", ale jako takové kuňknutí, "aaaa..no", do ticha.

Ptám se proč to musí být takhle? ČNB banka mohla bez problémů poskytnou plnout částku ve výši 3,5 mld €. Nebojím se napsat, že je to ukázka populismu a snaha, především od premiéra Nečase, udržet si co nejlepší tvář před všemi. Nenaštvat ani ty, kteří půjčku podporují (vždyť přece v nějaké podobě poskytnuta bude), ale zárověň i v menší míře vyhovět těm lidem, kteří jsou radikálně proti. Bohužel si ale myslím, že příštup "váhavého brouka" možná uspokojí většinu občanů, ale ČR jako celku může spíš uškodit. A to protože už dnes zbytek Evropy netuší, co vlastně to Česko, země ve středu Evropy, chce.

Otázka tedy zůstává stále stejná...jelikož nemůžu souhlasit s výrokem premiéra, když řekl, že se Česko poskytnutím této půjčky připojuje k té zdravé části stáda (rozuměj EU). Svými slovy bych spíše řekl, že jsme se po dlouhé výživné debatě o tom kam zabočíme rozhodli zůstat stát na místě, a proto aby se nám nezavřeli dveře ani na jednu stranu jsme se usnesli vykročit na tu stranu, kde by se nám mohli ty dveře rychle zaklapnout.
Znovu se to důležité pouze odsouvá na potom, ale každý co má svých pět pohromadě si spočítá, že to na nás v té budoucnosti bude čekat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zetemaka zetemaka | E-mail | Web | 26. ledna 2012 v 20:03 | Reagovat

Vím, že tě to bude nejspíš otravovat, sama nemám reklamy moc ráda, ale tohle je sázka, že to jde vyhrát....Proto bych tě chtěla požádat o tvůj velevážený a důležitý hlas tady http://www.vsfs.cz/fotogalerie/?id=1758&gal=25&img=2408 ..... Předem děkuju a kdykoliv mileráda oplatím ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více