Finanční trh - nepřítel anebo vychytralý synáček

12. ledna 2012 v 19:30 | ?-nom
Jsou finanční trhy nebo investoři a spekulanti na nich působící opravdu tak zlí, jak bychom mohli z mnohých článků pochopit nebo tomu je jinak?

Chyba je na našem přijímači

Často zde kritizuji finanční trhy nebo spekulanty za to jakou mají moc. Jenže kdo jim vlastně tuto moc svěřil do rukou. Byli to právě politici a státníci, kteří jsou dnes, paradoxně, na půjčkách z finančního sektoru závislí. To oni přece dovolili obchodovat s věcmi jako jsou třeba deriváty (u kterých lze jen těžko pochopit s čím se reálně obchoduje - zvláští něvědět co vlastně kupujete co? ale když to vydělává, tak proč by ne! ;) Investoři přece využívají svých legálních možností.
Dnes jsou tedy státy samy závislé na svém výtvoru, jenže finanční trhy se jim utrhy ze řetězu a oni již nejsou schopni je kontrolovat. Ono se ale není co divit, protože kdo by se nechal kontrolovat od někoho, kdo se chová proti zdravému rozumu, když se zadlužil až nad hlavu. To je případ řady států, které se bez půjček od spekulantů už neobejdou a vychytralí spekulanti si pak úrok, který jim z půjček "kápne" můžou vyhnat pěkně nahoru.

Jak z-toho-ven

Budu se opakovat, ale v této situaci opravdu neděláme nic jiného, než že platíme za chybná rozhodnutí z předešlých let. Bohužel není a nikdy (asi ;)nebude stroj času, tudíž se tyto rozhodnutí nedají vrátit. Řešením ale také není obkleštit trhy, tak aby nám půjčovali za námi určený, nízký, úrok (což by se nejspíš ani nemohlo povést). Pokud vyjdeme ze selkého rozumu, což je často to nejlepší co můžeme udělat, tak zjistíme, že vliv finančních trhů přestane být tak velký v situaci až na nich přestaneme být závislí. Pokud budeme hospodařit správně, bez dluhů, tak nebudeme potřebovat bezpodmínečně půjčky s dnes často tak vysokými úroky - není to jednoduché?

Není to tak jednoduché

Pokud bych si měl odpovědět na zakončení předešlého odstavce, tak musím napsat - ne. Chci vám ukázat jednu zajímavost z posledních dní, která to dokazuje. V týdnu došlo k aukcím šestiměsíčních poukázek, které se využívají na správu státních dluhů, zemí Německa a Řecka. Výnos z řeských poukázek činil 4,9 % (což je u 6měsíčních poukázek vysoké číslo), ale naopak výnos z těch německých se propadl, dokonce až do mínusu, na -0,0122 %, tzn. kupující na nich vlastně prodělá.
Všem je známá neutěšená situace Řecka, které je prakticky v bankrotu, ale přesto je tento rozdíl dost drtivý i s přihlédnutím na to, že německé poukázky byly prodány se záporným výnosem - jaktože tedy?
Německo má jednu věc, která má v tomto (finančním) světě důležitou roli - kredit - má důvěru, a proto mu lidé svěří peníze, i když na tom nevydělají. Důvěra se prostě počítá!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 smutna smutna | Web | 12. ledna 2012 v 19:30 | Reagovat

Zjisti jestli te miluje, mrkni na muj webik !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více