Suverénní suverenita

13. prosince 2011 v 23:30 | ?-nom
Potřebuje stát mít svojí suverenitu? Co to vlastně je a můžeme to ztratit?

Tak na začátek jsem navštívil wikipedii, aby nám nastínila co se přesně skrývá pod pojmem SUVERENITA:
Svrchovanost (též suverenita) je právo vykonávat neomezeně moc na území státu, které náleží každému nezávislému státu.[1] Svrchovanost znamená, že politický subjekt (například stát, kraj, obec, někdy občan) rozhoduje s konečnou platností a závazně o svých záležitostech. V některých demokraciích svrchovanost vychází ze suverenity každého jednotlivého občana (princip subsidiarity), což je jedním ze základních politických práv, ve vyspělých demokraciích zaručených ústavou.
V reprezentativních demokraciích propůjčují občané toto své právo k vykonáváním svým reprezentantům na dobu jejich mandátu. V přímých demokraciích vykonávají toto své právo také iniciativami a referendy, jejichž rozhodnutí jsou pro jejich reprezentanty závazná. I tato politická práva jsou zaručena ústavou.

Pokud to mám tedy shrnou,tak suverenita je vlastně právo na moc na určitém území. V demokratických státech, tedy ČR, toto právo na moc občané (my) svěřují pomocí voleb svým reprezentantům (politikům).

Tohle jsou fakta, s kterými snad každý souhlasí, nejsou to věci, které jsem si vymyslel. Zde bych chtěl zdůraznit jednu důležitou věc. A to, že národní suverenita NENÍ to samé jako národní hrdost, jazyk, tradice a ostatní věci, na které je každý národ hrdý a zakládá se na nich přislušnictví občanů k danému státu.

Pokud dáme tedy tyto poznatku do kontextu s tím, proč se dnes mluví o národní suverenitě, tak zjišťujeme to, že my občané částečnou ztrátou suverenity o nic nepřicházíme, ale jen svěřujeme naše právo na moc z části do jiných rukou než v kterých je teď. Konkrétně to myslím takto: dnes mají primární moc v našem státě naši politici (poslanci, senátoři, prezident; na úrovni krajů hejtmani či zastupitelé), které si volíme, ale jak to často vidíme, tak se nechovají, tak jak chceme my, i když by měli zastupovat naše zájmy. Jenže často zastupují zájmy svoje! Touto vinou vzniklo například, takto vysoké zadlužení zemí, protože politici se neuměli přenést přes svoje osobní zájmy a třeba proto, aby zůstali ve své funkci co nejdéle, tak se nechovali zodpovědně a utráceli mnoho peněz, aby se (nejčastěji před volbami) zavděčili lidem. Zde tedy vidíme, že tento model nefunguje správně a možná ani fungovat dobře NEMŮŽE.

Dnes stojí před námi návrh na změnu v podobě, řekněmě, přislíbení vstupu do fiskální unie, která by převzala určitou část moci od našich politiků na sebe. V této době se ale jedná jen o minimální počet pravomocí, ale zato důležitých. Jde o výše zmíněné zadlužování, na které sami politici nestačí a dost možná dokonce potřebují, aby je někdo kontroloval ještě "ze zhora". Více o tom v předchozím článku.

Pokud by si chtěl někdo ještě trochu více zauvažovat a třeba věštit co nás čeká v budoucnosti,tak si doporučuji přečíst poslední část tohoto komentáře T. Sedláčka. Autor v něm nastiňuje možný další vývoj v rámci EU, kdy by se přeskočil při rozdělování prostředků stát a jednalo by se přímo s kraji. To není špatná myšlenka, ne?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více