Do jakého rychlostního proudu se zařadíme?

11. prosince 2011 v 21:39 | ?-nom
Evropa si pozvolna začíná volit cestu integrace, ovšem jen pro ty, kteří jí budou chtít. Jak je na tom naše země Česká? Chce být mezi tahouny evropské integrace nebo se rozhodne stát na místě a stále vyčkávat?

Něco se konečně děje

Tento týden se konal další summit EU k řešení dluhové krize. Od těch předchozích se liší tím, že přinesl jasné návrhy jakou cestou z krize ven a dokonce to vypadá, že to už nebyla jen planá slova, ale myslí se to vážně! Pokud se chcete dozvědět podrobnější informace o průběhu a výsledcích tohoto summitu, tak doporučuji článek aktualne.cz ZDE. Jak je tedy vidět, tak Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce. Návrh svého rozpočtu budou muset ještě před schválením předložit EU, která se proti němu může vyhradit a požadovat úpravy a za třetí budou muset poskytnou půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu, který tyto peníze použije na řešení dluhové krize.

Došlo na lámání chleba

Jinými slovy by se dalo říci, že přímo na "lámání Evropy", jelikož výše popsané body nutné ke vstupu do fiskální unie nejsou žádné maličkosti, tak s nimi ne každá země souhlasila. Největším kritikem této FU byli britové, kteří už před summitem avizovali, že se nechtějí vzdávat jakékoliv své suverenity nebo zachraňovat měnu, kterou nepoužívají (britové neplatí eurem, ale librou). Jako jediná země z EU tedy prohlásili ústy premiéra Davida Camerona, že do této FU nevstoupí. Stali se tak prozatím osamoceným, izolovaným "ostrovem na druhém břehu kanálu La manche".

A co my?

Co se týká ČR, tak premiér Nečas vyjednal, že se o vstupu do této unie bude muset poradit ještě doma, tedy v parlamentu. K němu se připojilo ještě několik dalších zemí, které neplatí eurem (Švédsko, Polsko, ...). Tudíž ta tíha volby leží teď na té naší "elitě národa". Znovu máme jenom dvě možnosti. Přidáme se k této fiskální unii a současně se tedy zavážemě, že se nebudeme zadlužovat a budeme v budoucnosti platit eurem. Nebo se přidáme k britům a bude to tu vypadat a fungovat jako doteď, protože se nic nezmění.

A co já?

Já bych si přál, aby jsme do této FU vstoupili, a to klidně jenom z toho důvodu, že budeme mít pevně stanovená pravidla pro to zadlužování. Je pravdou, že budeme muset poskytnou velkou půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu, ale jak píší mnohá média, tak on je tím nejspolehlivějším dlužníkem, proto si můžeme být jisti, že se nám peníze vrátí.

Pro dobré popsání této situaci, bych použil toto přirovnání, kterému porozumí každý:

Představte si, že je Evropa tříproudová dálnice. V tom prvním, nejpomalejším pruhu, jedou země, které nejsou členy EU (Ukrajina, Srbsko, Bělorusko, ...). V druhém pruhu jsou dneska všechny země, které jsou členy EU, ať už mají euro nebo ne, s tím rozdílem, že země, které eurem platí už začínají nakukovat do toho třetího pruhu. V třetím, nejrychlejším, pruhu budou až země, které budou součástí vznikající fiskální unie a eurozóny současně. Fiskální unie měla vzniknou už dávno, současně s eurozónou, protože my tu vlastně dneska, jen doháníme to, na co jsme zapomněli. Jelikož pokud by FU už existovala, tak by tu dluhová krize nebyla.

Jednoduše jedna bez druhé nemůže správně fungovat...

V článku jsou použity odkazy na server aktuálně.cz
Pokud se chcete podívat na přehledné rozdělení zemí, podle přístupu k fiskální unii, tak klidněte ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 grama grama | Web | 11. prosince 2011 v 21:47 | Reagovat

pekný blog ;) <3

2 David Svoboda David Svoboda | E-mail | Web | 12. prosince 2011 v 15:10 | Reagovat

Dobrý den, pěkné a dnes důležité téma...

Proto Vám musím poděkovat za tento topic...

Díky

3 Netka* Netka* | Web | 21. prosince 2011 v 18:05 | Reagovat

Byla by jsi tak hodná a pomohla mi?
Hlasuj tady:
http://smoke-dreamer.blog.cz/1112/christmas-sonp
pro SHAKE UP CHRISTMAS (v anketě: číslo 1)
Mockrát děkuju :) A za pomoc dostaneš ode mě reklamu na měsíc zadarmo na mém blogu ;). Stačí jen napsat :).
Netka*

4 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 21:38 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více