Mapa dluhů

16. listopadu 2011 v 18:39 | ?-nom

2i - image hosting zdarma
Tento graf nádherně popisuje jak jsou projeny dluhy jednotlivých zemí na světě. Na grafu znázorňují jednotlivé šipky výši dluhu toho od, kterého jde šipka vůči tomu ke komu šipka směřuje. Údaje u šipek jsou v miliardách eur a velikost bubliny kolem státu odpovídá velikosti jeho ekonomiky. Další info najdete v legendě u grafu.

Když si tento graf pokusíme zanalizovat, tak z toho výjde mnoho zajímavých údajů, tak třeba například:

Velikost dluhů

Celkový dluh tří "nemocných" zemí, které dostali pomoc od EU (Portugalsko, Irsko, Řecko) činí přibližně 0,6 bilionu eur. Oproti tomu samotný dluh Španělska je skoro dvojnásobný a ten italský dokonce ještě větší, protože činí 1,5 bilionu eur. Pokud si to dáme do kontextu s tím, že záchraný val EFSF, nemá dnes ani slibovanou bilionovou hodnotu, tak je vidět, že dluhy často už přerostly nejen přes hlavu samotného zadluženého státu.

Nepoměry

Můžeme také porovnat míru zadlužení státu k HDP. Logicky by člověk uvažoval tak, že stát s nějvyšším poměrem bude označován za nejrizikovější. Jenže věci v praxi dost často logické myšlení ignorují. Jelikož největší dluh při poměru k HDP má Japonsko (233 %) a to není žádným způsobem považováno za rizikovou či dokonce krachující zemi. Další je Řecko (166 %), které má ovšem problémy minimálně úměrné svému dluhu. Dále jsou Irsko, Portugalsko, ale ještě před nimi Itálie s nemalým dluhem (121 %), která byla ještě do nedávna v klidu - teď už tomu tak není. Zajímavé je to, že Španělsko, které je vystaveno podobnému tlaku ze strany finančních trhů má svůj dluh (56 %) nižší než USA (100 %), Francie, Německo (83 %) nebo i Británie (81 %). Je vidět, že čísla nebo procenta už nehrají prim. Jedná se tu hlavně o důvěru ve schopnost dané země svůj dluh spravovat a na ní mají velký vliv i dané politické elity.

Propojenost

Pokud se zaměříme na to kdo komu dluží tak je na první pohled vidět obrovský závazek, který má USA vůči Číně (přes BILION eur). Ne nadarmo se říká, že Číňan vydělávající desetinu toho co Američan ještě půjčuje Američanovi, který není schopný vyjít se svým platem. Je také vidět, že největší část řeckého dluhu drží francouzké banky - proto ta velká iniciativa Francie v jednání ohledně Řecka. Francie má celkově napučováno dost ostatním a často rizikovým zemím - pohledávka u Itálie ve výši 263,5 miliard eur je v porovnání s ostatními francouzkými pohledávkami ta největší.

Toto schéma dokazuje to, že integrace na mezinárodních trzích je obrovká, a proto nejde jednoho člena této "rodiny" jen tak opustit a nechat vlastnímu osudu (nechat krachnout) bez toho aby to nemělo vliv na další...

Ze schématu by se dalo vyčíst ještě mnoho dalších věcí, ale to už nechávám na vás a budu rád pokud třeba o nějakou zajímavou informaci podělíte v komentářích.

Schéma pochází z deníku Právo vydaného 29. 10. 2011.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 20. listopadu 2011 v 11:06 | Reagovat

To je šílené. Nikdy pořádně neporozumím tomu, že jsou ty dluhy tak velké.

2 Tonda Tonda | Web | 9. května 2014 v 8:57 | Reagovat

Státy zadlužené, firmy zadlužené, lidé zadlužení... kam to vlastně všechno spěje a jak to vyřešit? Někdy je až s podivem, že to takto "funguje".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více