Demokracie je vláda občanů

2. listopadu 2011 v 20:09 | ?-nom
Kdo má mít pravomoce k rozhodování v řešení současných problémů Evropy? Mají to být jen vrcholní politici nebo všichni obyvatelé starého kontinentu?

Slovensko příkladem?

V minulém článku jsem se také letmo zmiňoval o tom, že na Slovensku tím, že padla vláda a budou předčasné volby byla vlastně svěřena možnost volby občanům. Oni rozhodnou, tím koho zvolí, kam se má jejich země dál ubírat a jaké rozhodnutí k řešení evropské krize přijímat. To je přece správné, protože to je princip demokracie. Proto si myslím, že i rozhodnutí řeckých elit o tom, že o další pomoci od EU (která je podmíněna drastickým šetřením na všem) by měli rozhodnout Řekové v referendu. Pokud bych byl premiérem Řecké republiky a viděl, že lidé masivně protestují proti úsporným opatřením a já budu muset ještě další takové realizovat, tak bych nechal také rozhodnutí na občanech.

Akciové indexy ztratily několik procent, kurz eura klesal...

Takové titulky jste mohli číst po rozhodnutí, že budou o druhé záchraném balíčku hlasovat Řekové v referendu. Ze všech stran bylo slyšel rozčilení, že všechno co se měsíce dohadovalo a minulý týden pracně slátalo dohromady je teď lidově v pytli. Jenže ptali jsme se vůbec řeckých občanů, zda stojí o peníze Němců nebo Francouzů? Já tedy nevím a pokud takové otázky směrem k normálním Řekům (NE politikům) směřovali, tak jsem asi neposlouchal. Ono jde ve skutečnosti všem zachráncům jenom o jejich peníze, protože buď zachrání Řecko před neřízeným bankrotem a ztráty bank doplní jejich rekapitalizací nebo se Řecko sesype a s ním i peníze např. francouzkých bank a právě tyto banky bude muset poté Francie nákladně zachraňovat. Výhodnější je pro země, jejichž banky mají peníze v řeckým dluhopisech určitě první varianta, kterou také razí.


Masturbující ruka trhu

Možná právě to, že odstraňování následků krize se protáhne do doby než bude řecké referendum (začátkem příštího roku) by mohlo přišpět konečně k tomu, že se začnou řešit příčiny! Jelikož to co se děje teď je jen hašení ohně, ale tento požár může vzniknout znovu z naprosto stejných přícin. Už jenom z podnadpisu předchozího odstavce můžete odvodit to, že největší moc nemají politici nebo tajemné mocenské skupiny (pokud takové vůbec existují), ale finanční trhy. Nespoutané finanční trhy, které svou rychlostí předčí stokrát pomalé politické rozhodnutí. Řešením není zrychlovat politiky, ale právě zpomalit finanční trhy. To právě spekulanti, kteří realizují svoje obchody třeba v řádech milisekund a za milisekundu svůj obchod už uzavírají, způsobují neskutečné výkyvy v růstu či poklesu trhů. Jim je jedno, jestli trh rosto nebo klesá, protože na obojím může obchodník vydělat. Pro nás to takto ale většinou neplatí, protože jakmile vyženou spekulanti cenu ropy nahoru, tak se nemůžem doplatit benzínu. Právě toto je slovy Aleše Chmelaře "masturbující ruka trhu", která se ukojuje na úkor nás. Nevím jak vy ale já si tohle nechci nechat líbít! Neznám jakékoliv absolutně účinné řešení tohoto problému, ale jsem si jistý, že zavedení daně z finančních transakcí pomůže tento problém výrazně omezit a to je ta věc, o které by se měli politici bavit. Plán na vyřešení následků máte - teď prosím řešte příčiny!

Doplnění (článek byl psán 1.11):
Dnes (2.11.) vyšla najevo informace, že již zmiňované řecké referendum by se mohlo týkat přímo setrvání Řecka v EU. Znovu říkám, že pokud by to Řekové chtěli tak je to jejich plné demokratické právo, ale je naprosto jisté, že by si prošli krizovým peklem...které by ale nemuselo trvat moc dlouho. To jsou ale jen spekulace a myslím si, že k vystoupení jakékoliv země z EU nebo eurozóny nedojde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Žirafka Žirafka | Web | 6. listopadu 2011 v 11:43 | Reagovat

Jak si se ptal na tu spodní uzdičku, no :D. Já bejt tebou, tak se zeptám, zda to bude probíhat stejně, jako mě a když jo, tak bych se zeptala, jak moc je to nutný, protože já to nevím - mě ten doktor neřekl vůbec nic. No a když řekne, že je to nutný - zeptala bych se na plusy a mínusy a co mi hrozí, když tam nepůjdu a jaký jsou rizika, když to podstoupím, no a pak bych se zeptala, jestli je nutná injekce a stehy a prostě... Jestli je to nutný, tak bych na to šla, ale prostě já nic nevěděla. No, nicméně hodně stěstí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více