Říjen 2011

Smekám!

31. října 2011 v 16:19 | ?-nom |  Politika
Inspirací k napsání článku mi byla tato část známého pořadu Show Jan Krause, kde je hostem, dnes už bývalá, premiérka Slovenské republiky Iveta Radičová. Pokud chcete článek dobře pochopit, doporučuji si nejdříve přehrát video.


Ve zkratce bych vás nejdříve uvedl do obrazu: Slovensko jako člen eurozóny (jako měnu mají euro) se již dříve podílelo na pomoci dluhům postižených zemím (Irsko, Portugalsko) a to především formou záruk. Jenže jak je známo tak krize není stále vyřešena a na letním summitu EU bylo scháleno posílení pravomocí eurovalu neboli evropského záchraného fondu - zkratkou EFSF (jsou to jen jiné názvy pro stejnou věc). Pro platnost tohoto posílení jí však nejdříve musely všechny vlády zemí eurozóny schválit. Na Slovensku kvůli tomu vznikla rozepře mezi vládními stranami, až to došlo k tomu, že premiérka spojila toto hlasování s hlasováním o důvěře vládě, v kterém ji nepodpořila rebelující koaliční strana a podle ústavy tedy padla vláda. Jen pro doplnění tento balíček byl poté schválen pomocí opozice a na Slovensku budou předčasné volby a přestože premiérka Radičová chtěla schválit navýšení pravomocí euroval,u tak na posledním summitu EU a eurozóny vyjednala pro Slovensko vyjímku, aby nemuseli dalšími penězi přispívat na pomoc Řecku.

Odvážnější žena než kdejaký chlap

A teď k tomu proč vlastně tento článek píši. Viděli jste někdy nějákého premiéra, který by se nebál o své koryto a šel do hlasování o důvěře vlády s nejistotou, zda uspěje. Já alespoň v ČR za dobu co sleduji politiku ne. Pokud si pustíte video asi od času 8:25 tak tam právě paní Radičová vysvětluje proč se zachovala právě takto. Pokud by jste přemýšleli tak, že jste v pozici premiéra země a tudíž je vaší povinností zastávat její zájmy (tedy zájmy občanů), tak by jste se zachovali úplně stejně racionálně. To se lehce říká nebo píše, ale zas tak těžké to přece není a tady máme jasný příklad, protože paní Radičová se takto zachovala. Viděla, že není vládní koalice jednotná, proto nechala hlasovat o důvěře vlády, protože pokud nemá vláda důvěru svých poslanců a drží se jen silou vůle a tím, že oddaluje toto hlasování tak je to mnohem horší než když vláda padne. Když se tedy vrátíme té situaci na Slovensku, tak budou předčasné volby a občané (tedy prakticky ten stát) si sami rozhodnou kam chtějí směřovat. Jelikož Slovensko jako celá Evropa stojí před zásadní otázkou, která zní: intergace (větší propojení státu, jednotná měna, volné hranice) nebo dezintagrace (rozpad eurozóny popřípadě dokonce EU, návrat k starým měnám atd. prostě o desítky let zpět). Právě slováci mají v nadcházejících volbách možnost této volby mezi těmito variantami tím koho budou volit.

Článek píši, protože chci vyjádřit velké uznání této ženě, jelikož právě v době kdy stojíme před důležitými rozhodnutími je potřeba se chovat zodpovědně a je potřeba vidět a ukazovat, že to jde - jak nám to právě paní Radičová předvedla.


Evropa vykročila - věřím, že správně

27. října 2011 v 23:39 | ?-nom
Nastal nějaký zásadní průlom v řešení dluhové (euro)krize? O čem vypovídají rozhodnutí učiněná na posledním summitu EU?
+ na začátek pár informací k tomuto blogu :-)

Ekonomův druhý dech?

Za poslední měsíc vzniknul pouze jeden článek a ani ten nebyl nějak obsahově zajímavý. Důvody: svůj volný čas jsem věnoval něčemu jiného, a to i protože jsem neviděl moc ohlasů a zájmu od čtenářů zde. Jenže dneska kouknu na blog a vidím pochvalu na články a v emailu mi také čtenář napsal, že píši pěkně a to mi dodalo energii se začít blogu zase pořádně věnovat, protože vidím, že to má smysl! A kord teď, v době kdy se situace v ekonomice začíná hýbat, takže námětů na články je mnoho.
Pro Rame.x: Chtěl jsem ti odepsal na e-mailu, ale zpráva nedošla kvůli přeplněné schránce u Tebe. Zkusím to tedy znovu zítra.
... a teď již do Evropy!

EFSF + ŘECKÉ DLUHY -

Co se ve stručnosti (před)dohodlo na středečním summitu jsou v zásadě tři věci: navýšení záchraného fondu (eurovalu) o několikanásobek až na nepředstavitelný 1 bilion eur! Z tohoto fondu se realizovali půjčky zadluženým zemím a mohl by pomoci i při další pomoci nebo rekapitalizaci bank. A to je druhá věc a proč vlastně rekapitalizace - to souvisí s tím třetím, címž je odpuštění 50 % řeckého dluhu! Neskutečných 100 miliard, které nedostanou zpět řečtí věřitelé - tedy banky. Jelikož ve svých rozvahách (=bilance, kde je uveden majetek a jeho zdroje krytí každé firmy tedy i banky) mají banky dluhopisy v aktivech, tak to bude mít efekt ten, že jim tyto aktiva prudce klesnou. Protože se z nich najednou "vypaří" miliardy řeckých dluhopisů. To je problém kvůli tomu, že banky musí mít nějaký minimální kapitál (bylo to určeno na 9 %) a ten si budou muset doplnit buď od svých akcionářů nebo na trzích. Tato věc se naštěstí netýká českých bank, které mají kapitálovou přiměřenovat nad 13 %. To je pro nás velmi dobrá zpráva, protože jakmile nemá banka peníze, tak je logicky nemůže nikomu půjčovat (když je nemá) a když si lidé a firmy nemůžou půjčovat je z toho již známá krize.

Obchodování je jednoduché

8. října 2011 v 19:29 | ?-nom
Jak je možno jednoduše obchodovat přes internet? Co nabízí společnost XTB? A jaké jsou moje zkušenosti s tímto obchodováním?

Koupit akcii není věda

Pokud se trochu zajímáte, stejně jako já, o byznys, investice nebo jen sledujete aktuální dění ve zprávách, tak už jste určitě slyšeli o investorech. Kdo to tedy vlastně je ten investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů třeba na Wall Street jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program.

Moje zkušenost - XTB

Díky tomuto videu jsem se před nějakou dobou dozvěděl o společnosti X-Trade Brokers, která provozuje online investování. K tomu slouží její platformy, kterých je více, ale ta základní se jmenuje XTB-Trader. Já s tímto programem spolupracuji delší dobu, a díky tomu, že můžu využívat demo účet je mi umožněno s virtuálními penězi uskutečňovat obchody podle aktuálního stavu trhu. Na demo účtu se můžete mnohému naučit a až poté začít investovat s reálnými, těžce vydělanými penězi.Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více