Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 3/3

12. srpna 2011 v 17:59 | ?-nom |  Dluhová krize
Jak se zbavit dluhů? Je vůbec možné, aby státy takové částky splatily? A co to bude stát mě? Otázky na, které (snad) odpoví tento článek. Je třetím a posledním o Dluhové krizy, předchozí naleznete zde a zde.

Za dluhy se platí.

Možná už děti v mateřské školce vědí, že pokud si vypůjčí peníze, autíčko nebo panenku tak je následně musí vrátit. Principiálně je to všude úplně stejné, akorát právě při půjčování pěněz, o kterém je řeč se musí platit i úrok, tedy peníze navíc. V minulém článku, který se snažil odpovědět na to proč jsme zadlužení, jsme se úrokům již věnovali. Teď je na řadě říci, jak z nich ven! Dobře tak tedy splatit. Na to budou potřeba peníze, hodně pěněz.


OK a kde je vzít?

Dalo by se říci, že dlužníkem (ve smyslu státního dluhu) nejsme nikdo a vlastně všichni. Chtěl bych upozornit, že státní dluh má až na pár vyjímek každá země světa, tudíž když byste se odstěhovali tak si moc nepomůžete. Není to tak, že tohle se může stát jenom u nás! Problém je celosvětový - pouze v odlišných sumách. Zpět k problému. Platit tedy přeneseně budeme všichni. To je, ale pěkně nespravedlivé! Jenže my jsme si také všichni pěkně užívali, ano je to tak. V dobách kdy se mělo šetřit se rozhazovalo a div, že jsme nepřidali roku ještě jeden umělý měsíc, kvůli 13. platům či důchodům! Na druhou stranu, říci, že to je naprosto spravedlivé se nedá. Když se koukneme na korupci, odměny za nic a jiné věci tak musíme říct, že někdo si užíval víc a možná dokonce ještě užívá! Tím, že budeme naštvaní si moc nepomůžeme, ale snažit se odstranit věci výše zmíněné to už cenu má! Důležité určitě je začít u sebe. Jít příkladem a vězte - poté se přidají i další.

Sparen, sparen...

Ať už se rozhodneme, řešit dluh jakkoli, nemine nás šetření, jak napovídá název článku. Vláda může buď snížit výdaje (menší rozpočty resortů - méně pěněz státním zaměstnancům, důchodcům, nezaměstnaným, na výstavbu silnic, kulturu atd.) nebo zvýšit příjmy (především vyšší daně - vyšší zatížení práce, DPH). Nejvhodnějším způsobem určitě je tyto dva způsoby zkombinovat, aby dopad nebyl ani v jednom moc velký. Když šetřit tam všude bez vyjímek! Vzít peníze i sobě (pro politiky), poté to lidé skousnou určitě lépe, když se nikomu nebude nadržovat a nebude kázat voda a pít víno!

Proč zrovna teď ? Mně se ty dluhy moc splácet nechtěj, nešlo by to nějak odsunout?

Pokud bysme se zachovali jako doposud. Tak, že si půjčíme a budeme si dále žít nad poměry a nechám státní dluh nadále růst, tak by to šlo. Ano, nejsme v situaci, kdy by nám hrozil bankrot jako jiným zemím. Náš dluh se pohybuje nad 40% HDP (srpen 2011), ale neustále stoupá a když to teda nezačneme řešit my, tak to bude muset udělat další generace, jenže ona bude muset bojovat určitě s dluhem mnohem vyšším a mohla by to dokonce dělat v situaci, kde jsou dnes jihoevropské státy a to se pak škrtá všude, hlava nehlava, a to potom teprve bolí! Dnes je na nás, abychom zastavili nárůst dluhu (ano, my budem muset šetřit vlastně proto, abychom se zadlužovali, ale pomaleji!) a až za nějáký čas budeme mít (snad) vyrovnaný rozpočet, a pak začít pomalu dluh snižovat. I kdybych byl velký optimista, tak si nemyslím, že se dožiji úplného splacení státního dluhu (a to starej nejsem ;). Pokud, ale máme dluh pod kontrolou a nenavyšujeme ho tak je více než půlka problému pryč!


Závěrem této série článků bych chtěl poděkovat všem čtenářům, že měli zájem si moje myšlenky přečíst, ať už se na ně dívají jakkoli :) A připomínám, že každá a jakákoliv krize, kterou člověk projde ho posílí a přinese nové obzory. Je to jako když jste v údolí a pak vylezete na-horu a najednou vidíte svět uplně jinak!

Děkuji za pozornost a bude rád za vaše komentáře, můžete psát i zprávu autorovi - záleží na Vás.
Nejsou použity žádné cizí ilustrace a i text pochází pouze a jenom ode mne.
Závěrem bych ještě lidem, kteří by se nad tímto tématem chtěli nějak více zamyslet doporučit, knížku Ekonomie dobra a zla od T. Sedláčka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Margíí Margíí | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 12:10 | Reagovat

Ahoj, nechceš vyměnit ikonku? :-) Prosím odpověz mi na blog. Díky! :)

2 Dori Dori | Web | 21. srpna 2011 v 20:10 | Reagovat

Veškeré dluhy budou splacené teprve tehdy až nebudou žádné peníze v oběhu, tzn. nikdy. Je to jen začarovaný kruh.

3 Terra Terra | Web | 27. srpna 2011 v 20:03 | Reagovat

Já bych byla pro odebrat peníze státním zaměstnancům, zvláště politikům. Už si dost namastili kapsy nebo ne? Bohužel rozhodují oni (Sobečtí politici:D) a ti by si prachy neodebrali. Taky by mohli zaplatatit SD (státní dluh), protože si ho podle mě udělali sami. Jak se říká "Co si nadrobili, to si taky sní :-P"

4 Terra Terra | Web | 27. srpna 2011 v 20:04 | Reagovat

[3]: A taky by mohli začít trochu makat sociálně slabší - Romové.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více