Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 2/3

10. srpna 2011 v 21:59 | ?-nom |  Dluhová krize
Proč jsou státy zadlužené? A proč vlastně hospodaří tak špatně, že utratí víc než mají!? To jsou otázky pro tento článek, který by měl navazovat na ten první týkající se dluhové krize.

Otázka pro začátek: V čem je nebo možná bude krize dnešní (dluhová) odlišná od krize předcházející?

Nic nezůstane nikdy stejné. Jinými slovy vše se mění, tudíž i jakékoliv krize. Dalo by se říci, že minulá krize byla krizí trhu, a to především (nezodpovědných) bank. O tom svědčí i to, že jejím spouštěčem byla banka Lehman Brothers. Kdežto dneska dochází k propadu na burzách z absolutně jiného důvodu. Spouštěčem jsou státy. Státy, které již dále nemůžou na svých ramenou nést tíhu svých dluhů - už jsou prostě moc těžké. (Smutným) paradoxem je, že právě státy pomáhali ekonomice se vzpamatovat po minulé krizi, jenže kdo pomůže teď? Podniky asi stát dotovat nezačnou a EU nebo MMF už jsou také skoro "sedřené z kůže". Co teď?


Jaktože mají státy takové dluhy?

První graf: Celosvětový dluh v posledních 20. letech Druhý graf: Nejzadluženější státy dnes. Třetí: Úroková sazba dluhopisů Itálie a Německa.


To je asi nejzásadnější otázka dneška. Odpověď je asi v každém státě individuální, ale v jednom se schodnem všude. Nezodpovědnost. Politici, kteří řídí stát jsou vzdělaní lidé, někdy dokonci s tituly před jménem i za ním, tudíž dobře věděli, že když mají větší výdaje než příjmy, tak si musí na ten rozdíl vypůjčit. Proto vznikly státní dluhopisy. Tyto dluhopisy se prodávají na burze a tím, že je stát prodá tak získá finanční prostředky. Jenže každý dluh(opis) se musí splácet, no a nikdo by si je nekoupil, kdyby neměl přidanou hodnotu tedy úrok a ten se musí splatit taky. Zjednodušeně jako když si vy vezmete půjčku - stát místo toho vydá dluhopis. Takhle to tu už funguje, ale celkem dlouho (vůbec na západě nebo v Americe) a fungovalo to. No fungovalo to tak, že se dluhopisy splácely dalšími a dalšími dluhopisy až to teď již přerostlo přes hlavu. Nejdříve Řecku, ale to je řekl bych symbolem krize již proběhlé. Teď jde z Evropy o Španělsko, Itálii a možná i Francii.
Nakonec menší ukázka na co třeba potřebovali státy tolik peněz, že si na to museli půjčovat až mld. dolarů. Pro příklad tedy "světová velmoc" USA: jejich dluh stoupal nejvyšším tempem vždy, když se rozhodli pro nějáký válečný konflikt - nejdřív ještě na začátku 90. let Irák, poté po roce 2001 Afgánistán a naposled Irák podruhé za vlády G. Bushe. Opravdu se vám to vyplatilo...?

Co naše země česká?

Jsem velmi rád, že mohu napsat: Problémy, které mají USA, Řecko nebo Itálie nám v nejbližší době určitě nehrozí. Nemusí nám dokonce hrozit nikdy! Když se poučíme z jejich chyb a budeme zodpovědní! Ono je docela jedno, jestli tu povládne levice, pravice nebo "střevice" (teda, když to nebudou žádný střeva ;) Hlavní je, když se budou chovat v těm zásadním otázkách tak jak mají. Nebudou si prosazovat jen své stranické plány, ale budou se hlavně chovat logicky! No řekněte, když si vezmem tento příklad: mám 12 korun a mám chuť na zákusek s polevou, který stojí 15 Kč. Co udělám? Můžu mluvit jen za sebe, ale já si koupím ten za 10 Kč, i když bez polevy, ale dokonce mi ještě 2 Kč zbydou. Nasystím se stejně, ale nebudu mít tu "slaďoučkou" polevu. Dneska se, ale (nejen) náš stát chová tak, že si raději vypůjčí ty tři koruny, aby si mohl užívat tu polevu, ten luxus! Jenže právě na ten luxus nemá, ale nemůže se s tím nějak smířit a politici se nám bojí říct, že na tu polevu nemáme, protože mi jí chceme. To si musíme přiznat. Je tedy potřeba, aby na místě lidí řídících stát seděli moudří nebo alespoň zodpovědní lidé, kterí řeknou jak malému díťěti, že když na to nemáš tak si to prostě nemůžeš koupit! Velmi smutné bohužel je, že v nějákých případech (když se vrátíme k našemu příkladu) si dokonce pučíme ještě dvacku a koupíme si ten "nejsladčí" pařížský dort.

Čtěte i poslední článek z "triologie" o dluhové krizi s názvem Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 3/3
Na začátku jsou použity nějáký myšlenky z článku na blogu T. Sedláčka.
Dluhové grafy pochází ze serveru faz.net.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Happy Happy | Web | 10. srpna 2011 v 22:05 | Reagovat

promin ze otravuju, ale hlasovala by jsi pro me prosím tady? http://wellus.blog.cz/1108/1-kolo-best-blog-ever jsem tam jako happy (předposlední) jestli chces oplatit staci si napsat

2 Terra Terra | Web | 27. srpna 2011 v 19:53 | Reagovat

Zjednodušeně: Musíme si holt utáhnout opasky.
Řekni mi, co pro nás (kromě státního dluhu) tihle politici udělali? Však na ně dojde:D No ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více