Srpen 2011

COOL pivo je dobrý tah!

29. srpna 2011 v 18:49 | ?-nom
Chutná vám Staropramen COOL Lemon nebo ho vůbec neznáte? Je to pivo nebo limonádka? Proč si myslím, že se to Staropramenu povedlo?


Růstová ekonomika je jak drogově závislý

26. srpna 2011 v 21:00 | ?-nom
Je růstová ekonomika to nejlepší a jde stále udržet? Jakým způsobem a za jakou cenu se dotuje tento růst?

Kdo to vlastně roste...?

Když se mluví o ekonomickém růstu, tak je řeč o růstu HDP (hrubého domácího produktu). Ten je na definován "tetičkou Wiki" takto: HDP je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území. Budeme se bavit o ČR, tudíž určitým územím je náš stát a dané období je jeden rok. Co je to služba nejspíš každý ví (služby poskytují v kadeřnictvích, kosmetických salónech nebo také v kinech a divadlech). Statek to už je možná trošku horší. V definici je to věc sloužící k uspokojení potřeby v tom se neliší od služby, akorát má hmotnou podstatu (jakákoliv věc: auto, postel, pero). Abychom se dostali zpět k růstu, takže, v našem státě se za rok vyrobí nebo poskytne určité množství statků a služeb - obecně x. Další rok se znovu vyrobí určitě množství, ale není schodné tak tedy y. Pokud si konkrétně dosadíme např. x=10 y=11. Meziroční růst (uváděný k roku druhému) byl 10 % (11 je o 10 % vyšší než 10). Takhle tedy (nejen) ta naše ekonomika roste.

Proč je dobré růst?

Je obecně nejen z médií známe, že růst je výborná věc a pokud ekonomika roste tak je to dobré, ale co když růst přestane?! Nebo se dokonce obrátí do mínusových čísel! To se stát může a také se v poslední době často děje. Je to, ale naprosto logické, vždyť nemůžeme stále vyrábět a víc a víc než minulý rok (růst se vždy počítá z minulého roku, tudíž když je růst 10 %, tak se příští rok vychází z čísla x+10 %). Když ekonomika roste je to znakem toho, že se jí daří, je vysoká zaměstatnost, lidi mají práci a tuzemským firmám se daří vyvážet do zahraničí. Jakmile růst není jsou tyto věci naopak a je z toho to dnes neskutečně často používané slovo krize.

Jak je možné nastartovat ekonomiku?

Vraťme se k otázce co dělat, když se neroste, ale my chceme, aby se rostlo. Na to lidé už dávno našli řešení. Začli ekonomice dodávat, řekněme v přeneseném významu určité drogy. Ty mají za úkol ekonomiku povzbudit, aby se vzchopila a rozjela to! Dělá se to tím, že se do ní nalejou peníze. Ano prostě se dodají do ekonomiky (kdo nevěří, že se peníze dají vytvořít z ničeho, tak ať zhlédne film Zeitgeist: Addendum, poděkovaní za odkaz na něj blogerce Dori). Tohle se, ale musí dělat velmi opatrně, jinak může dojít k vysoké inflaci (znehodnocení peněz). Tímto způsobem se už dvakrát americká centrální banka (tzv. FED) pokusila nejen americkou, ale celou globální ekonomiku nastartovat, jenže žádný raketový start to nebyl. Dnes mnoho lidí očekávalo, že FED oznámí třetí dávku (drogy). Tak se, ale nestalo a je možné, že je na čase, aby se z toho ekonomika dostala sama. A tím víc, protože toho nalévání peněz do ekonomiky určitě není řešení nynější ani jakékoliv krize. Pokud si vezmeme přenesené srovnání a narkomanem, tak ten potřebuje stále vyšší dávky své drogy dokud ho úplně nezlikviduje...
Inspirace a informace na konci článku z Aktuálně.
Informace o HDP z Wikipedie.

Holky trápí vás erekce aneb reklama má být cílená

21. srpna 2011 v 19:19 | ?-nom
Inspirací pro tento článek mi byla reklama na blog.cz (screan můžete vidět níže) a otázky, na které se bude článek snažit odpovědět či zeptat: Jak funguje, v tomto přídadě spíš nefunguje, cílená reklama? Proč vůbec existuje a rád bych se zeptal i na váš názor na reklamu Erectanu na blog.cz.


Co je to cílená reklama?

Reklamy extistují prakticky na cokoliv, ale je jasné, že každého nezajímá pivo nebo naopak lak na vlasy. Všechny specifické výrobky mají svojí cílovou skupinu, na kterou má být směřována a reklama na ně. Př. Propagace sázkových kanceláří na sportovních hřištích; krémů na pleť v dámských časopisech; piva v hospodách. Aby byla reklama efektivní, tak je důležité, aby si jí všimli právě ty potenciální zákazníci. Je to naprosto logické. Tento článek píšu, protože se musím pozastavit nad, vtipným, přetočením výše napsaného.

Holky máte problémy s erekcí?

Reklamy jsou na vše, věci na podporu erekce nevyjímaje. Zde je, ale naprosto jasné, kde má mít tato reklama svojí cílovou skupinu: tedy jedině muži, starší (40+), sexuálně aktivní. Přesně proto se pozastavuji nad tím, že je tahle reklama na blog.cz, kde mají nejvyšší zastoupení ženy (aspoň 80%), většinou dokonce mladší 15 let. A ty ani žádný problém s erekcí mít nemůžou (pokud se mýlím tak mi to v komentářích vytkněte). Proto takový název článku, opravdu mě zajímá, jestli třeba nemá tato reklama zde nějáký skrytý cíl, o kterém já nevím, protože nejsem úplně typickým blogerem na blog.cz. Pokud má tak ho napište do komentářů ;)

Opravdu je to s námi, chlapi, tak špatné?

Závěrem bych věnoval ještě pár řádku tomuto typu reklamy, protože nevím kdy jindy bych se k tomuto tématu zase dostal ;) Reklamy na přípravky na podporu erekce nejsou na internetu žádnou vyjímkou, ať už je to na Erectan, Amante nebo Clavin. Běžně je vídám třeba na sport.cz, zpravodajských serverech a teď i tady, na blogu. Skoro by se vyrovnaly reklamám na mobily nebo prací prášky. Když je tedy taková nabídka tak musí být i podobně velká poptávka. Tak to asi nevím co mě ještě čeká! :D Avšak pevně doufám, že tohle opravdu potřebovat nebudu!

Vystřihněte si slevy rovnou z monitoru!
Tuto reklamu jsem dnes zahlédl na seznamu a první co mě napadlo při pohledu na ty nůžky, byl obrázek člověka co si tu reklamu vystřihuje rovnou "ze seznamu" jako z monitoru. Pak jsem si uvědomit, že si to může člověk vytisknout, ale přeci jenom tohle je běžné v letácích, ale na netu dost nezvyklé. Pokud, ale chcete povinné ručení od Allianz levněji tak stříhejte ;P
Použité obrázky byly vyfoceny na serverech: seznam.cz; blog.cz.
Text a informace použíté v článku jsou autorovi.

Ikona

17. srpna 2011 v 12:33 | ?-nom

Líbí se vám tento blog? Máte chuť ho nějak podpořit?

Tak zde je vaše šance!

Tento blog je v začátcích a já bych byl rád, kdyby si získal stálé čtenáře. To se nedá jinak než bez menší PR nebo-li reklamy. Pokud tedy chcete umístěte ikonku blogu (výše) nebo pouze sdílejte tuto adresu (eko-nom.blog.cz).
V případě, že byste z toho "taky chtěli něco mít" je možná výměna ikonek (vaše zde, moje u vás na blogu). Ikonky umísťuji vyditelně do menu → Tudíž se nemusíte bát, že jí schovám někam do článku a nikdo si jí nevšimne ;)

Ikonku můžete buď zkopírovat nebo použít tento HTML kód:

"<a href=www.eko-nom.blog.cz><img src=http://nd05.jxs.cz/670/017/e20b9ce506_78362957_u.png alt="" title=""></a>"

(pro funkčnost odkazu musíte smazat úvozovky (") na začátku a konci kódu!)

Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 3/3

12. srpna 2011 v 17:59 | ?-nom |  Dluhová krize
Jak se zbavit dluhů? Je vůbec možné, aby státy takové částky splatily? A co to bude stát mě? Otázky na, které (snad) odpoví tento článek. Je třetím a posledním o Dluhové krizy, předchozí naleznete zde a zde.

Za dluhy se platí.

Možná už děti v mateřské školce vědí, že pokud si vypůjčí peníze, autíčko nebo panenku tak je následně musí vrátit. Principiálně je to všude úplně stejné, akorát právě při půjčování pěněz, o kterém je řeč se musí platit i úrok, tedy peníze navíc. V minulém článku, který se snažil odpovědět na to proč jsme zadlužení, jsme se úrokům již věnovali. Teď je na řadě říci, jak z nich ven! Dobře tak tedy splatit. Na to budou potřeba peníze, hodně pěněz.

Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 2/3

10. srpna 2011 v 21:59 | ?-nom |  Dluhová krize
Proč jsou státy zadlužené? A proč vlastně hospodaří tak špatně, že utratí víc než mají!? To jsou otázky pro tento článek, který by měl navazovat na ten první týkající se dluhové krize.

Otázka pro začátek: V čem je nebo možná bude krize dnešní (dluhová) odlišná od krize předcházející?

Nic nezůstane nikdy stejné. Jinými slovy vše se mění, tudíž i jakékoliv krize. Dalo by se říci, že minulá krize byla krizí trhu, a to především (nezodpovědných) bank. O tom svědčí i to, že jejím spouštěčem byla banka Lehman Brothers. Kdežto dneska dochází k propadu na burzách z absolutně jiného důvodu. Spouštěčem jsou státy. Státy, které již dále nemůžou na svých ramenou nést tíhu svých dluhů - už jsou prostě moc těžké. (Smutným) paradoxem je, že právě státy pomáhali ekonomice se vzpamatovat po minulé krizi, jenže kdo pomůže teď? Podniky asi stát dotovat nezačnou a EU nebo MMF už jsou také skoro "sedřené z kůže". Co teď?

Dluhová krize aneb Teď začíná to velké šetření! 1/3

7. srpna 2011 v 17:39 | ?-nom |  Dluhová krize
Jeztz beginnt das große Sparen. To je věta, která mě inspirovala k napsání série článků o dluhové krizi. Pochází ze článku na serveru Frankfurkt Allgemeine Zeitung (faz.net, odkaz na článek na konci). Volně přeloženo to znamená to co je v nadpisu a téma o kterém chci psát: Dluhová krize - nejdříve co, pak proč a naposled jak z toho (podle mne) ven ;) Celé to bude rozděleno do tří článků.Pár slov na začátek...

7. srpna 2011 v 15:16 | ?-nom

Dobrý den! :)

Tohle je oficiálně první článek na tomto blogu.
Rozhodl jsem se, že budu alespoň pro začátek psát anonymě, což mi internet a blog.cz umožňuje. Je možné, že v budoucnu - pokud to tu bude vůbec někdo číst a chtít vědět kdo vlastně jsem, tam z anonymity "vystoupím".
Když jsem zakládal tento blog, tak jsem chtěl něco originálního - doufám, že se mi to povede, ale ještě důležitější je, aby byl opravdu autorským blogem. Vše co tu bude napsáno bude pocházet z té věci co mi sedí na krku a pokud ne, tak bude uveden zdroj. Na tomto si chci dát záležet.
A o čem to bude?
Podle názvu blogu by to šlo vydedukovat, ale chci vás ujistit, že se nebudu držet pouze ekonomických témat, ale i obecných, protože není dobrý ekonom kdo je jen ekonom ;-)

Teď něco k věcem, které by měly být pro tento blog typické. Rozhodl jsem se do článků zapojit dvě věci. Každý ze článků by měl být reakcí na nějákou událost, aktuální téma nebo otázku. Tato věc bude na začátku článku nadnesena se symbolem otazníku ? . Nakonec, pokud bude část článku obsahovat věci odjinud tak budou zdroje těchto informací uvedeny vždy na konci daného článku se symbolem Z.

Budu rád pokud se vám tu bude líbit a rádi se sem budete vracet.

Hezké počtení!


Vyjádřete svůj názor na to kam by se mě ubírat Evropa s ní i Česko... DISKUZE - ZDE

... investor? Stát se investorem není vůbec těžké, třeba narozdíl od lékaře, protože vzdělání není povinné, ale na druhou stranu je určitě doporučené. Jsou investoří, které znáte z filmů, třeba na Wall Street, jak mávají svými akciemi a neustále někam telefonují a křičí. To jsou profesionální investoři, které investování živí. Jenže investovat se dá i jinak, jednodušeji. V dnešní moderní době k tomu stačí PC, internet a správný program...více

... Evropa pozvolna nakročila na cestu větší integrace, protože chce vytvořit fiskální unii, která připravý státy o část jejich suverenity, protože budou muset dodržovat pravidla stanovená EU - to především v oblasti zalužování se. Jedná se o to, že státy, které se připojí k této fiskální unii, se nebudou moci zadlužit nad určitou hranici, jinak jim budou uděleny sankce....více

...premiér vlády "rozpočtové opovědnosti", která má za cíl snižovat dluhy této země nepříjme smlouvu, která ho k tomu zaváže, a proto i kdyby tu byla jiná vláda a jiný premiér, tak bude zadlužování kontrolováno. Určitě existují důvody proč nejde na určitou věc přistoupit. Jenže...více